Çukurova Belediye Başkan Aday Adayı Ergül Halisçelik, CHP'nin Çukurova'da Emrah Kozay'ı aday göstermesi sonrasında detaylı bir açıklamada bulundu.

İşte Halisçelik'in çarpıcı açıklaması;

Çukurova'da adaylıktan geri çektirilen Birol Büyüköztürk İYİ Parti'den istifa etti Çukurova'da adaylıktan geri çektirilen Birol Büyüköztürk İYİ Parti'den istifa etti

Çok Kıymetli Hemşehrilerim,
Akademik ve bürokratik kariyerim boyunca; Başta Hazine ve Maliye Bakanlığı olmak üzere, merkezi hükümet kuruluşları, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde edindiğim ulusal ve uluslararası tecrübelerime ek olarak, yürüttüğüm Genel Sekreterlik görevim sırasında önemli deneyimler kazandım. 

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır” sözünü şiar edinerek, liyakat esasına dayalı, etik değerlerden uzaklaşmadan, adaleti ve hizmeti ön planda tutarak Çukurova’da yerel sürdürülebilir kalkınma ve refahı sağlamak için ilçemizin Belediye Başkan adayı olmak için yola çıktım.

Bu itibarla, Dünya’ya açılan ÇUKUROVA’yı Türkiye’nin yaşam kalitesi yüksek, en yaşanabilir ilçelerinden biri yapma hedefi için değerli partilimiz ve destekçilerimizle dürüst ve liyakatli adımlarla birçok seçimi kazanabilecek ve ilçemizi en iyi şekilde yönetebilecek güçlü aday adayları ile birlikte tempolu, adil ve demokratik bir rekabet içinde çalışmalarımızı başlattık. Bu süreçte 153 sayfada 127 projemizin de yer aldığı seçim bildirgemizi ve resmi web sitemizi kamuoyuyla paylaştık.

Ancak bugün gelinen durumda, Belediye başkan aday adaylarının büyük bölümünün talebine rağmen ön seçim yapılmamış, adaylık süreci şeffaf bir şekilde kamuoyuyla da paylaşılmamıştır. Ayrıca Partimizin adaylık sürecini objektif kriterlere dayalı olarak yürütmesini umarken, ne yazık ki bu beklentimiz de karşılanmamış, parti örgütünün, parti tabanının ve STK’larının tercihleri dikkate alınmamıştır.Çukurova Belediye Başkan adayının parti hukukuna uygun biçimde örgütün ve seçmenin beklentileri çerçevesinde, saha çalışması yapan, proje ve program açıklayan mevcut aday adayları arasından seçilmesi yerine, bu ilçeye adaylık başvurusu yapmamış, bu ilçeyle ilgili hiçbir hazırlığı ve motivasyonu olmayan birinin aday olarak atanması (adayımız çok değerli bir arkadaşımız olsa bile), savunduğumuz değerler ve adayın kim olduğundan bağımsız olarak, siyaseten rasyonel, demokratik ve adil bir tutum olarak değerlendirilemez.

Çukurova Belediye Başkan Adayının, toplumun taleplerini göz ardı ederek, mevcut 20 aday adayı yerine dışardan bir atamayla yapılması diğer aday adaylarını olduğu gibi şahsımı da derinden üzmesinin yanı sıra, bizleri teşvik eden ve destekleyen seçmenler arasında da partimize yönelik güven sorunu yarattığı aşikârdır. Bu şekilde yapılan atamaların liyakatin en üst düzeyde savunulduğu partimizde kendi değerlerimizle çelişmesine de neden olmaktadır.Sorun, kimin aday olduğundan ziyade, etik değerlerin ve prensiplerin yok sayılarak objektif kriterlere bağlı olarak, belediyeye aday belirlenmesi yerine kişilere belediye başkanlığı adaylığı aranmasıdır.

Ayrıca, aday adayı başvurusunda bulunmuş benimle birlikte 20 kişinin kamuoyunda haksız şekilde itibarsızlaştırılması, rencide edilmesi yanında, siyasi mühendislik ile Çukurova halkının iradesinin üzerinde “Çukurova CHP’nin kalesi kimi koysak kazanır” düşüncesi bugünü kurtaran ancak seçimi riske sokan bir tutum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adayların açıklanmasından itibaren gelen aramalar ve destek mesajlarından dolayı, hala dürüstlüğü, şerefi, onuru, gururu, liyakati, ahlaki davranışları ve etik değerleri üstün tutan tüm hemşerilerime, dostlarıma, desteklerini esirgemeyen PM üyelerimize ve partililerimize, sivil toplum kuruluşlarına, yazılı ve görsel basın mensuplarına, spor kulüplerimize, meslek odalarına, çalışma arkadaşlarıma ve bu zorlu süreçte her zaman desteklerini hissettiğim geniş aileme gösterdikleri ilgi, alaka için şükranlarımı sunuyorum.Ayrıca, yukarıdaki eleştirilerimi de saklı tutarak, adaylığı açıklanan büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımızı kutluyor, başarılar diliyorum. Demokratik rekabet içerisinde çıtayı birlikte yükselttiğimiz tüm aday adayı arkadaşlarıma da bu süreçte vermiş oldukları emek için teşekkür ediyorum.

Dürüstlük en iyi politikadır. Umudumuzu kaybetmeyelim!
BİLİN Kİ HER NASİP VAKTİNE ESİRDİR…

Saygılarımla,
Doç. Dr. Ergül HALİSÇELİK