Çukurova Belediye Meclisi Mayıs ayı oturumunda en çok dikkat çeken ve gündemi sarsacak kararlarla belediye başkanı Emrah Kozay’a birçok başlıkta yetkisini devretti.

Kucuksaat.com'un haberine göre, 10.05.2024 tarihli birleşimde 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 sayı numaralı “yetki verilmesi” başlığıyla tamamı mali hizmetler müdürlüğünden gelen yazılarda, belediye meclisinin önemli ve kritik konulardaki karar alma yetkileri, CHP’li meclis üyelerinin oluru ve oy çokluğuyla Başkan Emrah Kozay’a devredildi.

adsiz-tasarim-2.jpg

İşte detaylar;

  • Şartlı bağışları kabul etmek
  • Belediyeye ait şirketlerin yönetim kurulunu belirleme
  • Borçlanmaya karar verme
  • Taşınmaz mal alımına, satımına, takasına ve tahsisine karar verme
  • Taşınmazları kiraya verme
  • Bütçede kurumsal kodlama yapılan birimler ile fonksiyonel sınıflandırmanın birinci düzeyleri arasında aktarma yapma
  • Belediyeye bağlı kuruluşların her türlü ihtiyaçları karşılamak için yapılacak ihalelerin üçüncü şahıslara verilmesi
  • İç borçlanma yetkisi
  • Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayı ile yapılan işlem yetkisinin devri

adsiz-tasarim.jpg

Bir haber metnine sığmayacak birçok başlığın yer aldığı karar metinlerinde belediye meclisinin kanun ve yönetmeliklerle belirtilmiş yetkileri bu şekilde Çukurova Belediye Başknı Emrah Kozay’a devredilmiş oldu.

Açıkça belediye meclisini yetkisizleştiren antidemokratik kararların Çukurova ve Adana gündeminde tartışmaya açılması bekleniyor.

adsiz-tasarim-8.jpg

ADANA’DA SADECE ÇUKUROVA BELEDİYE MECLİSİ’NDE GÖRÜLDÜ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel başta olmak üzere CHP Genel Merkezi yetkililerinin 31 Mart 2024 zaferinden sonra yaptığı açıklamalarla açıkça çelişen bu kararların, diğer CHP’li ilçe belediyelerce ilçe belediye meclislerinde yapılmaması ayrıca dikkat çekiyor.

adsiz-tasarim-4-001.jpg

Çukurova belediye meclisinde toplam 37 üye bulunurken, üyelerin büyük çoğunluğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne ait. CHP 28, Cumhur İttifakı ise 9 meclis üyesi ile temsil ediliyor. Bu kadar net çoğunluğu elinde bulunduran CHP’li Başkan Emrah Kozay’ın neden meclisi By-Pass eden böyle bir uygulamaya gerek duyduğu kamuoyunca merak ediliyor.

Mustafa Fidan Vursavuş'tan ilçe belediye başkanlarına: Telefonlara Ba-ka-cak-sı-nız! Mustafa Fidan Vursavuş'tan ilçe belediye başkanlarına: Telefonlara Ba-ka-cak-sı-nız!

adsiz-tasarim-5.jpgadsiz-tasarim-6.jpgadsiz-tasarim-7.jpg