CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Küçüksaat TV'de Taner Talaş'ın Mümkün Mertebe programının önemli açıklamalarda bulundu. Bulut'un Soner Çetin, Akif Kemal Akay ve Zeydan Karalar hakkında yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

İşte o açıklamalar;

"AKP'NİN NE KAPISINDAN GİRDİM NE DE BAŞVURUDA BULUNDUM"

"2009 yılında AKP üyeliği var diyorlar. Ya el vicdan! Bu güne kadar bırakın üyeliği sağ partilerin önünden geçmedim. Bir defa dahi ne AKP'nin kapısından girdim ne de başvuruda bulundum. Bunu bir övünç meselesi olarak da anlatmıyorum. Deniz Baykal döneminde birkaç defa çeşitli görevler teklif edildi. CHP'ye 1999 yılında üye oldum. Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra bu partide politika yapabilirim dedim. Sağ partide politika yapmam için bir sebep bulamam."

sc.webp

"O TARİHTE SONER ÇETİN'LE TANIŞMIYORDUM"

"2011 yılında Eczacılar Odası Adana Şube Başkanlığı'ndan istifa ettikten sonra 2013 yılında Haşmet Biçer'in davetiyle CHP Çukurova İlçe Başkanlığı'nda sağlık komisyonunda görev aldım. Sonra Haşmet Biçer beni meclis üyeliğine önerdi ve ben meclis üyesi oldum. Ben o tarihte Soner Çetin'le tanışmıyorum bile. 1 sene Çukurova Belediye Meclis Üyeliği yapıp meclis üyeliğinden istifa ettim. İstifamın sebebi de o dönemde mevcut il başkanı Orhan Sümer'in istifa etmesiydi. İstifa zorunluluğu olmadığı halde meclis üyeliğinden istifa ettim. Siyaseten tükenen insanların başvurduğu yol bu. (Soner Çetin'i kastederek) cevap vermiyorum vermem de zaten. Birincisi o benim yoldaşım. Bir insan yalana dolana sarılırsa tükenmekte olduğunu gösterir."

hb.jpeg

"AKİF AKAY ANKETLERE BAKSIN, KAZANAMIYORSA CHP'YE DÖNMELİDİR"

"Akif Kemal Akay ile eski hukukumuz var. Yan yana geldiğimizde birbirimizi anlarız. Aday olmamasına ilişkin sohbetlerimizde nezaketsizlik kesinlikle olmadı olmaz da. O Benim parti büyüğüm. CHP'den gitmesini doğru bulmam. CHP'de bunca yıl görev yapacaksın, ilk defa aday olmadığı bir zaman parti ona görev verecek. Aday olduğunda bize geldi ve 'Bu benim tek adaylığım ve giderim' dedi. CHP bir kurultay gerçekleştirdi. Kurultayda gençleşmeden, kadınlaşmadan bahsedildi. CHP kadınlardan istediği oranda oy alamıyor, daha fazla oy alması gerekiyor. Gençleşmeye ve daha çok kadın aday yapma çabamız var. Memnuniyet anketleri yapıldı, belediye başkanları kendi mülkleri gibi bir algı var. Belediye başkanları çok güçlü. Hem parti kültürünü yansıtacak hem de seçmeni memnun etmesi gerekiyordu. Akif Kemal Akay'ın önceki dönem aday olması nasıl memnuniyet yarattıysa bu defa da yeni bir aday tartışmaya açıldı."

ak-bb.jpeg

"AKİF ABİYİ SEVERİM HÂLÂ DA GÖRSEM SARILIRIM"

Akif Kemal Akay kalsaydı bizim parti büyüğümüz olsaydı, devam etseydi. Mezar taşında CHP yazsaydı. Akif abiyi severim hala da görsem sarılırım. Bireysel bir hesabım olmaz. Söz söylese de olmaz, söz söyleyecek bir şey de yok. Bir adaylaşma sürecinde çok aday var ve mutlaka bir aday olacak. Orası kimsenin daimi yeri değil. Karar alındı ve yerine genç bir kadın aday getirildi. Sonuçta dileğim son hafta ankete baksın, kazanabileceğine inanıyorsa adaylığını devam ettirsin. Ancak benim gördüğüm anketlerde Akay'ın kazanma ihtimali hiç görünmüyor, iddialı noktaya dahi gelmiyor. Gelsin partisine geri dönsün diyorum. Bundan daha doğal ne olabilir? Tümüyle çağrım Akif Kemal Akay'ın CHP'deki geçmişi ve mirasıyla alakalıdır."

20231115170558img3762-4210-x750.webp

"SORUMLULUKTAN KAÇMAM"

"Ben eğer bir kayırmacılık yapıyorsam orada göreceğiniz tabloda ya genç vardır ya da kadın vardır. Tanımadığınız bir genç varsa bilin ki onu Burhanettin Bulut'un yazma olasılığı yüksek. Bu kadın için de geçerlidir. Listelerde il başkanımızın, ilçe başkanlarımızın, belediye başkanlarımızın az-çok bir dahili var. Sorumluluk derseniz ben bu sorumluluktan kaçmam. Her seçim döneminde ne yaparsanız yapın birileri üzülür. Meclis üyesi adaylarının yüzde 50'si ön seçimle çıktı. Üzdüklerimiz illa ki vardır. Siyaset böyle bir şey."

Adana Yüreğir Belediye Başkanı akraba atamalarını geri çekti Adana Yüreğir Belediye Başkanı akraba atamalarını geri çekti

chp-den-adana-buyuksehir-belediyesine-yonelik-16639916-amp.jpeg

"ZEYDAN KARALAR POP YILDIZI GİBİ"

Nereye gitsek Zeydan Karalar pop yıldızı gibi. Bu bana göre, sana göre değil. Aladağ'da aldığımız oy oranı belli, halk buluşması yapacaktık mitinge döndü. Kozan'da da keza böyle. Sabah 6'da evden çıkar, gece 2'den 3'ten önce de evine gitmez. Gece 2'de bir bakıyorsun Zeydan Karalar arıyor. Neredeyse uyumuyor. Böyle bir belediye başkanı bulmuşuz, bırakır mıyız? Hem bütçeyi çok iyi kullanıyor. Bütçe disiplini ve hizmetler noktasında çok başarılı. Tecrübeli, sevilen, sayılan parti büyüğümüz. Sahada da ankette de iyi görüyoruz. Sonuçta da iyi göreceğiz, seçimi çok rahat alacağı kanaatindeyim.

Editör: Kemal Soner