Büyükşehir ve Yeşilay iş birliğiyle Teknoloji Bağımlılığı Semineri Büyükşehir ve Yeşilay iş birliğiyle Teknoloji Bağımlılığı Semineri

Adana Yüreğir’de kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Şehit Erkut Akbay mahallesinde 952 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Hayata geçirilen proje ile depreme dayanıklı 863 konut inşa edilecek.

3 yıl önce şiddetli yağışlar nedeniyle sular altında kalan Şehit Erkut Akbay Mahallesi, Yüreğir Belediyesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ortak çalışmasıyla yenileniyor. Bölgede 110 dönümlük bir dönüşüm gerçekleşiyor.

Sürekli sel felaketine maruz kalan Şehit Erkut Akbay Mahallesi için harekete geçen Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, bakanlık desteğiyle bölgede kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdi. 952 binanın yıkımının gerçekleştirildiği mahallede 803 konut 60 işyeri yapılacak. Binalar bodrum artı zemin kat olmak üzere 6 katı geçmeyecek. Konutlar depreme dayanıklı olarak inşa edilecek.

Yüreğir’de kentsel dönüşümün çok elzem olduğunu belirten Başkan Kocaispir, “Şehit Erkut Akbay yıllardan beri kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan bir mahalleydi. Bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Yüreğir Belediyemizin ortak çalışması ile burada büyük bir dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. İnşallah çok kısa bir sürede modern ve güvenli konutlarımızı hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

Mahallede ayrıca 40 bin metrekare alan içerisinde mesire yerleri, otopark, kreş ve sağlık merkezi de yapılacak. En kısa sürede konutların tamamlanıp sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor.

Kaynak: iha