Adana’da 1998 depreminde ağır hasar aldığı için kullanılmayan tarihi Tepebağ Ortaokulu güçlendirme ve yenileme çalışmasının ardından Adana kültürünün tanıtıldığı merkez haline getirildi.

AOSB, Dijital Avrupa Programı’nın konsorsiyum üyesi oldu AOSB, Dijital Avrupa Programı’nın konsorsiyum üyesi oldu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, Adana Olgunlaşma Enstitüsü Kültür ve Sanat Merkezi’ni, Adana Olgunlaşma Enstitüsü Ulu Camii Külliyesi Satış Mağazası’nı ve Adana Kadın Kooperatifleri Birliği’ni ziyaret etti.

Dokuma, ahşap oyma, moda tasarımı, Türk mutfağı

Ziyaretin ilk durağı, 1998 depreminden sonra eğitim ağır hasar aldığı için boşatılan ancak daha sonra güçlendirme ve yenileme yapılan, Tepebağ Ortaokulu oldu. Yenilendikten sonra geçen yıl Kültür ve Sanat Merkezi’ne dönüştürülen tarihi mekân, Adana Olgunlaşma Enstitüsü’nün idaresinde hizmete sunuldu. Merkezde dokuma, ahşap oyma, moda tasarımı, sanat ve tasarım, el sanatları, nakış atölyeleri, kütüphane, sergi salonu, satış mağazası, çay salonu ve yöresel lezzetlerin sunulduğu Türk mutfağı bulunuyor.

Kültür ve Sanat Merkezi’ni gezen Yusuf Kanlı’ya ürünler ve çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Kanlı, daha sonra Adana Olgunlaşma Enstitüsü Ulu Camii Külliyesi Satış Mağazası ve Adana Kadın kooperatifleri Birliği’ni ziyaret ederek, ürün stantlarını inceledi.

Ziyaretlerin ardından açıklamada bulunan Kanlı, “Ziyaret ettiğimiz bu seçkin mekânlarda Adana’mızın tarihi kültürel zenginliğini ve zarafetini yansıtan göz kamaştırıcı eserlerin yanı sıra insanlarımızın sanatkârlığına, üretkenliğine ve çalışkanlığına şahit olduk. Enstitümüzün ve kadınlarımızın örgütlü olduğu kooperatiflerimizin öncülüğünde çok güzel çalışmalar ve eserler yapılıyor olmasından mutluluk duyduk.” ifadesini kullandı.

Adana’daki güzelliklerin, öne çıkan olumsuzlukların gölgesinde kalmaması gerektiğini vurgulayan Kanlı “Bu merkezler adeta Adana’nın gizli hazinesi. Adana’nın diğer yüzünü görmek isteyenler; tarih, kültür ve sanatın iç içe olduğu bu mekânları mutlaka gezmeli, bu güzellikler mutlaka görülmeli. Başta gençlerimiz olmak üzere her vatandaşımız bu merkezleri ziyaret edip, vaktini değerlendirmeli diye düşünüyorum. Bu vesileyle, Vali Yardımcımız Sayın Huriye Küpeli Kan Hanımefendi’ye, değerli müdürlerimize, başkanlarımıza ve bu güzel merkezlerde alın teriyle muhteşem eserler ortaya çıkaran kıymetli vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.