Çukurova Belediye Başkanı Emrah Kozay, geçtiğimiz gün meclis oturumunda belediyenin 1 Milyar Lira borcu bulunduğunu açıklaması kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Adana Yüreğir Belediyesi'nde akraba atamaları geri çekildi! İşte yeni başkan yardımcıları Adana Yüreğir Belediyesi'nde akraba atamaları geri çekildi! İşte yeni başkan yardımcıları

Emrah Kozay'ın açıklaması sonrasında Soner Çetin, Kemal Soner'e konuyla ilgil önemli açıklamalarda bulundu. İşte Soner Çetin'in  özel açıklamaları;

ÇUKUROVA BELEDİYESİ’NİN BORCU YOK

Devletin kayıtları yalan söylemez. Bıraktığımızda borç yoktu. 98 Milyon 400 Bin Lira nakit ile belediyeyi devrettik. Başkan yardımcım Tahsin Bey, devir teslim töreninde kendilerine de bunu bildirdi. Esnaflara borcumuz yok. Borçlar kamu kurumlarını kapsamakta olup yapılandırılmış borçlardan ibarettir. 4 yıldır meclise 1 kez bile borçlanma getirmedim, gerek duymadım çünkü belediyenin borcu yoktu.

İMAR A.Ş.’NİN BORCU KAMU KURUMLARINA

Personel maaşları iştirak şirket olan İmar A.Ş.'den ödendiği için SGK'ya yaklaşık olarak 200 Milyon Lira yapılandırılmış borç bulunuyor. Çalışanlarımıza rekor bir zamla en düşük maaşı 35 Bin Lira seviyesine çıkardık. Bundan dolayı da SGK primleri de artış gösterdi. Vergi dairesine de 44 milyon TL borç bulunuyordu. Vergi dairesi ve SGK’ya borcu olmayan benim bildiğim belediye de zaten yok.

TEŞEKKÜR BEKLEMİYORUM, İFTİRA ATMASINLAR

Başkanlığım süresinde sel, pandemi, deprem ve ekonomik kriz gibi olağanüstü durumlar da yaşandı. Bunlar olmasaydı 500 Milyon Lira ile kasayı artıda bırakırdım diye düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluğa rağmen sosyal belediyecilik anlayışımız gereği bize başvuran tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalıştık. Borca batık teslim aldığımız belediye borçsuz şekilde teslim ettik. Teşekkür beklemiyorum bari iftira atmasınlar.

SEÇİM ÖNCESİNDE 1 KİŞİ BİLE İŞE ALMADIM

İYİ Parti'den 500 kişiyi işe almışım. 1 kişi işe almadığım halde yalan haber pompalıyorlar. Yalan üzerine inşa edilmiş hayatları üzülerek izliyoruz. Başarısız olacaklar, başarısızlıklarına kılıf aramasınlar. Çukurova'nın geleceği için çok karamsarım. Kimi görevden uzaklaştırmışsam onu göreve getiriyorlar. Seçildiler, maaş ödeyemiyorlar. Kasa boş diyerek mağduriyet yaratma peşindeler.

BELEDİYEDE KİRALIK ARAÇ SAYISI EN FAZLA ÜÇTÜR

Bir diğer yalan da kiralık araçlarla ilgili. “Bütün kiralık araçları geri gönderdik” diyorlar. Benim kadar belediye bütçesini düşünen yoktur. Kiralık araçlardan belediyeyi kurtarmak için Fiat Egea marka 16 binek araç benim dönemimde alındı. Yaklaşık 15 adet kamyonet de yine benim dönemimde belediyeye kazandırıldı. Kiralık araç yok denecek azdır. Çukurova Belediyesi genelinde 2 ya da 3 kiralık araç ancak çıkar.

40 GÜNDE NE OLDU?

“1 milyar borç bıraktı” söylenen en büyük yalan oldu. 40 günde ne oldu da 1 Milyar Lira borç nasıl ortaya çıktı? Ben bıraktığımda kasada 98 milyondan fazla nakit para vardı. Şu anda olağan belediyecilik hizmetleri bile yapılmıyor. Yalanlarla başarısızlıklarına kılıf hazırlıyorlar. 5 yıl içinde Çukurova Belediyesi’ni nasıl bir borç batağına sokacaklarını Adanalılarla birlikte göreceğiz.