Geçtiğimiz haftalarda etkisini gösteren sıcak hava dalgası ne yazık ki Türkiye'yi tamamen terk etmedi. Birçok bölgede etkisi süren sıcaklık, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Uzmanlar, 2024 yılında da benzer sıcaklıkların yaşanacağına dikkat çekerek, El Nino'nun etkisinde olacağımızı söylüyor.

İKİNCİ EL NİNO ATAĞI GERÇEKLEŞTİ

Bakırçay Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, sıcak hava dalgasının Türkiye'yle birlikte Avrupa'nın da büyük bölümünde etkili olduğunu, ikinci atağın ise dün itibariyle başladığını belirtti.

yeni-proje-6.jpg

Sıcaklıkların özellikle hafta sonunda daha etkili olacağını belirten Tağıl, "Özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kayıtlarına göre 40 derecenin üzerinde sıcaklıklar bekleniyor. Hatta bazı yerlerde mevsim normallerinin aşırı üstüne çıkarak rekorlar dahi kırılabilir. Mesela Antalya'nın rekoru 45 derece. Bu rekoru tekrar gerçekleştirebilir. El Nino etkisiyle ağustosta mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkları bekliyoruz." sözlerine yer verdi.

OKYANUS SULARIYLA BİRLİKTE HAVA DA ISINIYOR

Sıcak hava dalgasının bu derece hissedilmesinin pek çok nedeni olduğunu söyleyen Tağıl, en önemli nedenin Sahra kökenli yüksek basınç sistemi olduğunu vurguladı.

Adana'da kimsesiz çocuklar ve koruyucu aileler iftarda buluştu Adana'da kimsesiz çocuklar ve koruyucu aileler iftarda buluştu

yeni-proje-7.jpg

Bunun yanı sıra atmosfer ve okyanus olayı diye bilinen El Nino'nun yaşandığını dikkat çeken Tağıl, şu ifadeleri kullandı:

"Nisan ayından beri dünya sularının ısındığını görüyoruz. Hatta geçtiğimiz yıllardan çok yüksek derecede bir ısınma kaydedilmiş durumda. Bu da El Nino olayının gerçekleşmesine neden oldu. Okyanus sularının ısınması havanın da ısınmasına neden oluyor. Okyanus suları depoladığı sıcak havayı da atmosfere veriyor. Üst üste 2 faktörün etkili olmuş olması sıcak hava dalgalarının etkisini artırmasına neden oldu. El Nino önümüzdeki 2024 yılına damgasını vuracak gibi. Normalde 9-12 ay devam etmekte ama bunun ne olacağını şimdiden söylemek çok erken."

Editör: Kemal Soner