Hububat ve bakliyat ihracatında 2022’nin yıldızları ödüllendirildi Hububat ve bakliyat ihracatında 2022’nin yıldızları ödüllendirildi

Akdeniz Bölgesi’nde Kadın Sağlığı ve Hastalıkları alanında çalışmakta olan doktorların, bilgi ve becerilerini geliştirme, eğitim süreçlerini destekleme, yardımlaşma ve sosyal iletişimlerin arttırılmasına yönelik amacıyla 2020 yılında kurulan AKSDER (Akdeniz Kadın Sağlığı Derneği) 1. Akdeniz Obstetrik ve Jinekoloji Kongresi’ni Adana’da gerçekleştirdi.

Deprem Sonrası Hayat ve Kadın Sağlığı konusuyla başlayan, kongrenin açılış konuşmasını yapan Başkent Üniversitesi Adana Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Çelik; ‘’Kurulduğumuz günden bugüne kadar gerek fiziki gerekse online otuzdan fazla toplantı gerçekleştirdik. Öncelikli hedefimiz kocaman bir aile olduğumuzun farkındalığını oluşturmak, “hayat boyu öğrenme ve öğretme” felsefesi içerisinde bilmediklerimizi öğrenerek, bildiklerimizi öğreterek mesleğimize katkı sağlamaya ve böylece bize ihtiyacı olan hastalarımıza daha faydalı olmaya çalışmaktır. Bugün ilk kongremizi gerçekleştirmenin heyecanı ve mutluluğu içindeyiz’’ dedi

Prof. Dr. Hüsnü Çelik, ‘’Üç gün sürecek kongremizde, değerli hocalarımızın sunum ve konuşmalarıyla 24 oturum ve 3 panel gerçekleşecek. Ayrıca Ürejinekoloji ve Genital Estetik kursumuz, birebir eğitmenler ile gebeler üzerinde ultrason eğitimleri olacak. Başkent Üniversitesi Adana Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden salona yansıtılacak olan Laparoskopik Histerektomi ameliyatını konuklarımız canlı izleme fırsatı da bulacaklar. Kongremize katılan hocalarımıza ve değerli meslektaşlarımıza, ayrıca katkı sunan herkese teşekkür ediyor, AKSDER olarak kongrelerimizi uzun yıllar gerçekleştirmeyi temenni ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

6 Şubat depremini Kahramanmaraş’ta yaşamış biri olarak, Deprem Sonrası Hayat ve Kadın Sağlığı’nın oldukça önemli bir konu olduğuna dikkat çeken; Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Özer; Doğal afetler, özellikle, gebeleri, yaşlıları, çocukları, engellileri, olumsuz yönde daha çok etkiliyor. Doğal afetlerde, gebeliklerde kanama, erken doğum gibi riskler ortaya çıkabiliyor. Ortak tuvalet kullanımına ve hijyenik ürünlerin temin edilememesine bağlı, vajinal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları oluşabiliyor. Bunlarla birlikte, Üniversite Fakültesi Hastanemizin ve Necip Fazıl Çocuk Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nin sağlam kalmış olması ve hizmet vermeye devam etmesi şehrimiz için büyük bir şanstı. Gönüllü hekimlerin, Sağlık Bakanlığımızın görevlendirdiği sağlık çalışanlarının ve Üniversite Tıp Fakültesi Hastanemizin desteğiyle doğal afet sonrası yaşanan sorunların üstesinden gelmeye çalıştık. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum’’ şeklinde konuştu.

Kaynak: iha