Çukurova Belediye Meclisi Mayıs ayı oturumunda ilginç bir karar imza atarak, 7 ana maddede Çukurova Belediye Başkanı Emrah Kozay'a yetkilerini devretti.

Meclisin aldığı yetki devri sonrasında Çukurova Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Recep Özdemir, 16 Mayıs 2024 tarihinde kucuksaat.com'a özel yaptığı açıklamada, arsa satış, borçlanma ve şartlı bağış yetkilerinin Başkan Kozay'a verilmesinin kabul edilemez olduğunu, meclisin başkana devrettiği yetkilerle ilgili alınan kararın gerek ahlaken gerekse hukuken doğru olmadığını ve konuyu Cuma günü (bugün) yargıya taşıyacağını ifade etmişti.

Recep Özdemir bugün avukatı aracılığıyla Adana 1. İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.

Özdemir'in toplamda 7 maddelik yetki devrinden sadece 1 madde ile yargı mücadelesini başlatması, "genel siyasette liderler nezdinde başlatılan 'siyasi normalleşme' mesajlarının Adana'da da hissedilmesi" olarak yorumlandı.

Kucuksaat.com'un ulaştığı Recep Özdemir, "Hukuka aykırı yetki devriyle ilgili dava açacağımı sizler aracılığıyla kamuoyuna duyurmuştum. Bugün Başkan Bey'e devredilen 7 yetkiden sadece 1 madde için dava sürecimizi başlattık. Sadece arsa satışlarının devriyle ilgili yürütmenin durdurulması için dava açıldı. Başkan Bey kalan 6 maddeyi meclise getirmesi ve meclisin devrettiği 6 maddeyi içeren kararları iptal etmesi için ben iyi niyet ortaya koyuyorum. Geri kalan 6 maddeyi de meclis kendi onurunu koruyup mecliste iptal etmelidir. Yetkisi Başkan Bey'e devredilen 6 madde meclis getirmezse bunlarla ilgili de dava yolumuzu saklı tutuyorum. Başkan Bey'den ve meclis üyelerinden beklentim meclisin hukuka uygun biçimde hareket etmesi için yetkilerin meclise geri verilmesidir." dedi. ekran-resmi-2024-05-17-13-43-22.png

Adana Hakim Savcı Atamaları Listesi 2024 Adana Hakim Savcı Atamaları Listesi 2024

Editör: Kemal Soner