İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali giden yolcu salonunda düzenlenen etkinliğin açılışına, BTA Üst Yöneticisi Baha Bülbül, Adanalı Şef Şevket Usta, Şef Şefika Günyel ve havalimanı çalışanları katıldı.

Baha Bülbül, açılışta yaptığı konuşmada, "İstanbul Havalimanı'nda kendimizi Türk mutfağının kültür elçisi olarak konumlandırmış bulunuyoruz. Ülkemizin değişik lezzetlerini farklı kültürlerle buluşturmak konusunda bize önemli görevler düştüğünü düşünüyoruz. Bu sene Adana günleri ile başladığımız etkinlikle zengin Anadolu mutfağını yolcularla buluşturmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Şef Şefika Günyel ise etkinlikte sunulan tüm ürünlerin yerel üreticilerden temin edildiğini belirterek, "Adana yemeklerinin tarihi çok eskilere dayanıyor. Bu etkinlikte sunduğumuz her yiyeceğin tarihi bir geçmişi var. Bizim restoranlarımızda en çok dikkat ettiğimiz şeyler yöresel, yerel mutfaklar ve yerel üreticiler. Orijinal reçetelerin kontrol altına alınması bunun arşivlenmesi. Bunu burada Adana mutfağıyla gösterdiğimiz için çok mutluyuz." diye konuştu.

"Tadında Anadolu" etkinliği kapsamında her yıl değişik bir şehre ait Anadolu mutfağı lezzeti, İstanbul Havalimanı'nda dış hatlar gidişte, İzmir Adnan Menderes ile Ankara Esenboğa havalimanlarında da iç hatlardaki BTA şubelerinde yolcularla buluşuyor.

Zararlı mı? Ömer Çelik ve İlber Ortaylı'nın Adana Kebap tartışması Zararlı mı? Ömer Çelik ve İlber Ortaylı'nın Adana Kebap tartışması

Etkinlik haftası boyunca "Tadında Anadolu" şubelerini ziyaret eden yolcular, Adana'nın yerel malzemeler ve geleneksel pişirme teknikleri kullanılarak hazırlanan yöresel yemeklerini tadarken, kadim Türk mutfağının zengin biyolojik çeşitliliği hakkında bilgi edinme fırsatı buluyor.

Editör: Kemal Soner