4A 4B 4C emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam büyük bir heyecanla Takip ediliyor. Bir yandan zam için geri sayım devam ederken bir yandan emekliler SGK uzmanları tarafından yapılan açıklamaları Can kulağı ile dinliyor. Yeni açıklama Sosyal Güvenlik Uzmanı İsmail Sevinç’ten geldi. Özellikle şu anda 10.000 TL olan en düşük emekli maaşının temmuzda kaç TL olacağı açıklandı. Peki Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emekli maaşları, Türkiye’de bir süredir tepkilerin odağında yer alıyor. Ocak 2024 itibarıyla milyonlarca emeklinin kök maaşı %49.25 oranında artmış en düşük emekli maaşı ise 10.000 TL olarak belirlenmişti. Emekli maaşlarına yapılan zamlar yetersiz bulunurken Enflasyonun da hala düşmemiş olması emeklinin belini büküyor. Bu sebeple de emekli vatandaşlar 31 Mart yerel seçimleri öncesi bir ara zam beklentisi içine girmişti. Ancak beklenen ara zam emekli maaşlarına yansımadı. O sebeple de şimdi gözler Temmuz ayına çevrildi. Temmuz ayında, hem en düşük emekli maaşı artacak hem de emekli kök aylığı zamlı olarak hesaplanacak. SGK uzmanı İsmail Sevinç, Temmuz ayındaki en düşük emekli maaşı beklentisini açıkladı.

sahibinden.com otomobil piyasası açıklaması sahibinden.com otomobil piyasası açıklaması

TEMMUZ’DA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞININ KAÇ TL OLACAĞINI AÇIKLADI

Emekli Temmuz zammı için geri sayım sürerken SGK uzmanı İsmail Sevinç’ten açıklamalar geldi. Emeklilerin temmuz ayında yüksek zam beklentisi içinde olduğunu belirten İsmail Sevinç, ancak hükümetten gelen o açıklamaların aynı yönde olmadığını dile getirdi. Sevinç, Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yaptığı açıklamalara dikkat çekerken temmuzda beklenen artışın olmayacağını ifade etti.

Emekli maaşlarına beklenen zam oranının Temmuz ayında %25-26 seviyelerinde olacağına vurgu yapan SGK uzmanı, bu hesaplamaya göre, 12.000 TL maaş alan bir emeklinin yeni maaşının 15.000 TL’ye yükseleceğini söyledi. Burada en düşük emekli maaşına yapılacak Zam konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının çok önemli olacağını belirten Sevinç, emeklilerin temmuzda da büyük bir hayal kırıklığı yaşamasının yüksek ihtimal olduğunu ifade etti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 12.000 TL OLUR

SGK uzmanı İsmail Sevinç en düşük emekli maaşı tahmini ile ilgili yaptığı açıklamada ise 4-5 milyon emeklinin şu anda 10.000 TL aldığını belirtirken bu emeklilerin geçim sıkıntısı yaşadığına dikkat çekti. Hayat pahalılığının artık Türkiye’de yabancıların bile şikayet ettiği bir konu olduğunu belirten Sevinç, yeni düzenleme ile birlikte yine en düşük emekli maaşında çok büyük bir artış olmayacağını dile getirdi. SGK uzmanı İsmail Sevinç şu anda 10.000 TL olan en düşük emekli maaşının, Temmuz ayında yapılacak artışla birlikte 12.000 TL’ye kadar yükseleceğini tahmin ettiğini söyledi.

Editör: Kemal Soner