Üsküdar Amerikan Lisesi 12. sınıf öğrencisi Sıla Nur Yorulmaz, Harvard Üniversitesi'nden tam burslu kabul alarak büyük bir başarıya imza attı. Lise hayatı boyunca fizik alanında yaptığı çalışmalar ve sosyal sorumluluk projelerinde gösterdiği azim ve kararlılık, Sıla Nur’un eğitimine erken kabul aldığı Harvard Üniversitesi'nde devam etmesini sağladı.

Sıla Nur, lise öğrencileri için düzenlenen bilimsel araştırma konferansı UAA ARC'ın organizatörlerinden biri olarak, STEM & Buds organizasyonu çerçevesinde ortaokul öğrencilerine mentorluk yaptı. Ayrıca, maddi imkanı kısıtlı olan ilk ve ortaokul öğrencilerine Türkçe ve matematik dersleri verdi. Bunların yanında, kuantum kaos üzerine yaptığı araştırmaya dayanan bir makale, çok amaçlı bir insansız hava aracı tasarımı ve karbondioksit emilimini maksimize eden bir filtre gibi projelerde de çalıştı.

Şaka değil gerçek: Bozulan klimayı yaptırmak için kredi çeken çift, tamircinin geleceği gün sıcaktan öldü Şaka değil gerçek: Bozulan klimayı yaptırmak için kredi çeken çift, tamircinin geleceği gün sıcaktan öldü

Mezun olduktan sonra kuantum bilgisayarlar üzerine araştırmalarda yer almayı planlayan Sıla Nur, kuantumun potansiyelini insanların yaşam kalitesini artıracak şekilde kullanmayı hedefliyor.

Başarı hikayesi hakkında konuşan Sıla Nur, Üsküdar Amerikan Lisesi'nde öğrenci olmanın hem akademik hem de sosyal anlamda büyük avantaj sağladığını belirtti. İlgi alanlarını keşfetmesine olanak tanıyan kulüpler ve etkinliklerin, onu sadece akademik olarak değil, hayatla iç içe bir birey olarak geliştirdiğini söyledi.

Sıla Nur, “Okuluma, hayallerimin peşinden koşmamı destekleyen ve projelerimde her zaman arkamda olan öğretmenlerime; başvuru sürecindeki yoğunluklarına rağmen bana her zaman güvenerek ve inanarak Harvard Üniversitesi'ne başvuracak cesareti bulmamı sağlayan yurt dışı üniversite danışmanlarıma minnettarım,” dedi.

Sıla Nur'un bu başarı hikayesi, gençler için ilham verici bir örnek teşkil ediyor ve azimle çalışmanın, büyük hayallerin peşinden koşmanın önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Sıla Nur Yorulmaz 18 yaşında. Sıla Nur Yorulmaz, 12.8 milyon liralık tam bursla Harvard Üniversitesi Fizik Bölümü’nü kazandı.

Editör: Kemal Soner