Nisan ayıyla birlikte otomotiv sektöründe sıfır araç satışlarındaki düşüşle birlikte, dikkat çekici takas teklifleri de gündeme gelmeye başladı. Mynet'te yer alan haberde, Nissan, Renault, Dacia,  Fiat,  Peugeot, Opel ve Citroen bayiliğini yürüten Gülan Otomotiv'in Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, son haftalarda her gün daire, arsa veya ofis karşılığında araç almak isteyenlerin arttığını belirtti.

Açıklandı: Asgari Ücretli 4 Bin TL Bayram İkramiyesi Alacak Açıklandı: Asgari Ücretli 4 Bin TL Bayram İkramiyesi Alacak

KREDİYE ERİŞEMEYEN TÜKETİCİLER TAŞINMAZLARINI DEĞERLENDİRİYOR

TAŞINMAZ UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK | Tüzel & Gülşen Hukuk ve Arabuluculuk BürosuAlp Gülan, krediye erişimde zorluk yaşayan veya yüksek faiz oranları nedeniyle kredi kullanmaktan kaçınan tüketicilerin, ihtiyaç duydukları araçları finanse edebilmek için atıl durumdaki taşınmazlarını takas etmeyi tercih ettiğini söyledi. Gülan, “Özellikle toplu araç almak isteyen şirketlerden arsa, daire ya da ofis karşılığında takası teklifleri geliyor. Bir kısmını takas bir kısmını nakit olarak vermeyi teklif ediyorlar. Mesela alacağı 5 aracın değeri 10 milyon TL. Bunun yarısını 5 milyon TL değerindeki dairesi ile ödemeyi teklif ediyor. Eski araçla yeni aracı takas etme her zaman vardı ama  gayrimenkul takası bizim için yeni bir trend” dedi.

İkinci el otomobil satış fiyatına sınırlama mı getirildi? İlan yolu ile ikinci el araç satış fiyatı ne kadar, kaç TL oldu? Ticaret Bakanlığı'ndan açıklama - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans

OTOMOTİV BAYİLERİ  GAYRİMENKUL TİMLERİ KURUYOR

Ekonomi Gazetesi'nden Aysel Yücel'in haberine göre, Alp Gülan, piyasayı canlandırabilmek için bu tür takas tekliflerini değerlendirdiklerini ve şirket bünyesinde gayrimenkulden anlayan bir ekip kurduklarını açıkladı. Bu ekip, teklif edilen daire, arsa veya ofisi yerinde inceleyerek değerini ölçüyor. Eğer taşınmaz iyi bir yatırım olarak görülürse, takas teklifi kabul ediliyor.

FİLO KİRALAMA ŞİRKETLERİNDEN ESKİ ARAÇLARLA TAKAS

Gülan, filo kiralama şirketlerinin de sıfır araç alımlarında ellerindeki eski otomobilleri takas etmek istediklerini belirtti. Olağan dönemlerde kiralama şirketleri filolarını yenilerken eski araçları ikinci el piyasasında satıyordu, ancak ikinci el piyasasındaki daralma nedeniyle bu araçlarla filoyu yenilemeye çalışıyorlar.

 GAYRİMENKUL TAKASLARI ONLİNE İLANLARA İLGİYİ ARTIRIYOR

Otomotiv veri ve analiz şirketi  Cardata’nın CEO’su Hüsamettin Yalçın, otomobil karşılığı  gayrimenkul takaslarının yaygınlaştığını ve bu durumun takas yapmayı düşünenlerin online ilanlara olan ilgisini artırdığını ifade etti.

 GAYRİMENKUL PİYASASINDA DA TAKAS TRENDLERİ

Gayrimenkul almanın mevsimi var

Krediye erişimde yaşanan zorluklar konut piyasasında da satışları yavaşlattı.  Emlak ilan sitelerinde satılık konut sayısının hızla artmasıyla, takas yöntemi de yaygınlaşmaya başladı. Emlak ofislerini online platformda buluşturan Reos’un kurucusu Hüseyin Öztürk, emlak sektöründe takas işlemlerinin giderek arttığını belirtti. Öztürk, “Günümüzde birçok ilanda takasa uygun gayrimenkuller sunuluyor. Bu da alıcılar için esnek ve yaratıcı ödeme yöntemleri sağlıyor. Kendi platformumuzda da gayrimenkul portföyü kaydedilirken, takas kabul edilip edilmediği ve ediliyorsa ne kadar nakit, ne kadar mal karşılığında olduğunun bilgisinin girişini istiyoruz. Özellikle bu yıl içinde takas işlemlerinin popülaritesinde büyük bir artış yaşandığını gördük. Önceki yılın aynı dönemine göre takas işlemlerinin yüzde 63 arttığını söyleyebilirim. Dikkat çeken bir diğer nokta ise genellikle takas işlemlerinin yüzde 50’si nakit, geri kalanı mal takası olacak şekilde gerçekleşiyor” dedi.

FARKLI ENSTRÜMANLARLA  GAYRİMENKUL TAKASI

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konut alımlarında krediye erişimin kısıtlanmasının piyasayı nakit işlemlere yönelttiğini ve takas yönteminin bir seçenek olarak değerlendirildiğini söyledi. Maya, “Araç ile arsa veya tarla takaslarını duymaya başladığımızı söyleyebilirim. Bir de konut piyasasında satışların durgunlaştığı ve konut fiyatlarının artmadığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle özellikle gayrimenkulünü farklı enstrümanlar ile takas ederek elden çıkartma motivasyonunun arttığı bir dönemde olduğumuzu söyleyebilirim. Tabii takas yoluyla yapılan alım - satımların toplam içindeki payı henüz oldukça düşük seviyelerde.” dedi.

Beyaz eşya, cep telefonu, tablet... Yeni karar alındı: Yılda en az bir kez zorunlu oluyor... - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

MOTOSİKLETTEN ELEKTRONİK EŞYAYA TAKAS

Sadece konut ve otomobil piyasasında değil, motosiklet ve elektronik eşya gibi birçok üründe de takas ilanları artış gösteriyor. Motosiklet almak isteyenler cep telefonu ve bilgisayarlarını takas teklif ederken, fotoğraf makinesi için bilgisayar ya da cep telefonu teklif edenler de var. Sahibinden.com'da 75,5 bin TL’ye satışa koyulan bir gitar için gelen ilginç takas önerileri dikkat çekiyor.

Editör: Kemal Soner