Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger'in girişimleriyle Adana ESOB uhdesinde hizmet verecek olan S.S. AHİ Esnaf ve Sanatkar Kredi Kefalet Kooperatifi'nin (ESKKK) kuruluşu Ticaret Bakanlığı tarafından onandı.

Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, AHİ ESKKK'nın 20 Şubat pazartesi günü itibarı ile esnaf ve sanatkarlardan kredi başvurularını almaya başladığını söyledi.

Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, esnaf ve sanatkarın en önemli finans kaynaklarının başında kredi kefalet kooperatiflerinin geldiğine dikkati çekerek, kentteki kooperatiflerin artan taleplere yetişmede yetersiz kalması üzerine yeni bir kooperatif kurma kararı aldıklarını söyledi.

Yeterli yasal üye sayısına ulaşılmasının akabinde Ticaret Bakanlığı ile gerekli yazışmaların yapılarak kuruluş çalışmalarına başlandığını hatırlatan Birlik Başkanı Niyazi Göger, "Yapılan incelemeler neticesinde Ticaret Bakanlığımız S.S. AHİ Esnaf ve Sanatkar Kredi Kefalet Kooperatifinin kuruluşuna onay verdi. Kooperatifimiz 20 Şubat 2023 pazartesi günü itibarı ile esnaf ve sanatkarlarımızın kredi başvurularını almaya başladı" dedi.

AHİ ESKKK'nın faaliyetlerine başlamasıyla birlikte Birliğe kayıtlı esnaf ve sanatkarın krediye ulaşımının kolaylaşacağına dikkati çeken Başkan Niyazi Göger, "Pandemi dönemi sonrasında piyasaların rotasına girmeye başlamasıyla birlikte işini büyütmek, çağın koşullarına uygun yeniden yapılanmaya giren esnaf ve sanatkarlarımızın devletimizin esnafımıza sunduğu düşük faizli krediye talebi arttı. Hali hazırdaki kooperatiflerin artan talep karşısında ihtiyaca yetişememesi üzerine yeni bir kooperatif kurulma zorunluluğu hasıl oldu. Esnafın Adana'daki en üst temsilcisi olarak bu duruma kayıtsız kalamazdık. Yeni kooperatif kurulması için çalışmalarımıza ivedilikle başladık. Kuruluşla ilgili tüm yasal yükümlülüklerimizi yerine getirerek Ticaret Bakanlığımızdan kooperatifimizin kuruluş onayını aldık. 5 Mart 2023'te gerçekleştireceğimiz genel kurul ile süreci tamamlayacağız"diye konuştu.

Adana’da erken hasat mutlu etti: Ağaç dalında 30 lira Adana’da erken hasat mutlu etti: Ağaç dalında 30 lira

AHİ ESKKK'nın Adana'da esnaf ve sanatkarlarımızın en önemli finans kuruluşlarından birisi olacağına dikkati çeken Birlik Başkanı Niyazi Göger, "Esnaf ve sanatkarlarımız açısından son derece önemli olan AHİ ESKKK'nın Adana'ya kazandırmamızda bizlerden desteğini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Bakanımız Sayın Ömer Çelik'e, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'a, TESKOMB Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül'e, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkar ve Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Sayın Necmettin Erkan ve tüm emeği geçenlere esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ediyorum. AHİ ESKKK, her zaman esnaf ve sanatkarımızın yanında olacak ve gerçekleştirdiği çalışmalarla Adana'nın yüz akı kurumlar arasına ismini yazdıracaktır. Bu vesileyle AHİ ESKKK'nın, ortaklarımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza, ilimize hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm ortaklarımızı 5 Mart'ta yapacağımız genel kurulumuza katılmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Editör: Kemal Soner