Bir an deprem sabahına gidelim. 2 milyona yakın insan enkazda. Enkazda olmayan da ruhen enkazda bölgede. Ve birileri Depremi öğrendiğinde OLEYYY BEEEE yaşadık diye havaya sıçrayıp, hemen laptopu ve kullandığı borsa programın başına geçiyor.

İlk gelen haberler bine yakın insanımızın Depremde şehit olmuş olabileceği yönünde

Fena değil daha çok artacak  diyor içinden  bizimkisi..

İlk görüntüler gelmeye başlayınca tvlerden heyecanı artıyor. O gün borsanın açılmayacağını biliyor. Kurt (cakal) borsacı nede olsa. 1999 Depreminden biliyor

11 Eylül Saldırılarından sonra Amerikan borsasının bir hafta kapatılmasından biliyor. Borsanın açılmayacağını. Tüm dünya Borsalarında Depremde borsaların açılamayacağı açık ve net çünkü

Seans içerisinde ise derhal kapatıldığını 2003 Terör saldıralarında görmüştü.. Bomba sesini duyar duymaz  Nişantaşı’nda ki seans odasından. Parmakları koparcasına açık tuşuna basmıştı. Tabanlardan milyonlarca liralık açık yapmıştı. Ve seans ortasında 3 dk da borsa kapanmıştı.

Gerçi o zaman çok kötü çarpılmıştı. Açıldığında direkt tavandan kapanmak zorunda kalmıştı kendisi ve kendisi gibi Kansız borsa arkadaşları.

Borsacının duyguları olmayacağına kendini inandırması uzun yıllarını almıştı. “sokaklarda kan akmaya başladığında, borsada alım zamanıdır”  diyen ahir zamanın global borsa vampirlerini kendine üstad edinmişti.

Bütün bunlar bir an gözünün önüne geldi 3-5 dakikada

O arada KAP a düşen haberlere en kansız haliyle o bile inanamadı. Bazı ufak tefek etkısız tedbirlerle olsa da Borsa açılacaktı. Nasıl yani diyerek, Sevinçten öyle bir havaya sıçradı ki koltuğundan düştü.

Açığa satışı yasaklamışlardı. Olsundu hemen seans açılmadan viop hesabına gerekli parayı aktardı. Tam o esnada, annesine sımsıkı sarılmış 3 yaşındaki Aleyna enkazın altında Hatay da son nefesini verdi kan kaybından..

Ve borsada gong sesini duydu matriksten bizimkisi.

Keyifle purosunu yaptı ve sade nescafesinden keyifle ilk yudumunu çekti.

Ve zaman durdu.. hala yüreği hala vicdanı olanlar için, sizler için bizler için

Bizler 3 milyondan fazla tweet atarak “işlemler durdurulsun-iptal edilsin” savaşı verirken bugünleri #unutmayacagız diye and içtik.

O yüzden o ilk sabahtan bugüne gelen süreçte öyle şeyler yaşandı ki.. yukarıda sadece tek birinin o 15 dakıkasını anlattım. Varısın gerisini siz düşünün.

Böyledir bu dünyanın adaleti. Çok ta şey beklemeyin. Bu borsa cehennemimde Kendi vicdanınızı enkaz altında bırakmayanlardansanız, ne mutlu size. şükredin Yaradana

Bu yazının konusuna gelecek olursak.  Öncelikle ilkesel duruşumuzun bilinmesi adına herkesin olay anına kadar geçmişte yaptıkları tercihlerden dolayı Çimento sektöründe olan her yatırımcının kazancı helal ve yasaldır. Buna bizim söyleyeceğimiz tek bir sözümüz olmaz olamaz.

Depremin Borsadaki Çimento şirketlerine etkisi. Aşağıda ki tabloda da göreceğiniz üzere

  • Sektörün halka açık şirketlerinin Piyasa Değeri 5 iş gününde102 milyar TL den 154 Milyar TL ye çıkarak ortalama %51 değer artışı kaydetmiştir.
  • Yine bu 5 günde alınan onca devasa tedbirlere rağmen Borsa Deprem önceki seviyesindedir (17 Temmuz 16.50) ve
  • Borsanın bu kabus döneminde resen satışlarla on binlerin açık bırakılan borsada battığı ortamda Çimento şirketlerinin tamamına yakın hergün tavan yapmıştır
  • Bu şirketlerin halka açık kısmı aynı 5 günde 12,5 milyar TL artmış ve borsadaki birileri bu deprem döneminde şimdiden 12,5 milyar kar’a geçmişlerdir.
  • 52 milyar ın büyüklüğünü anlamamız için ülkece tek yürek olduğumuz Çarşamba gecesi

Kamu şirketleri dışında 85 milyon olarak bir araya gelerek topladığımız para 15-20 milyar TL

Başa dönersek,

Kimi Ağladı Kimi Güldü, Kimi de Öldü.. Böyledir bu dünyanın düzeni

Selam ve Dua ile

Ayhan Öztürk @AyhanBorsa61

SASA patronu Erdemoğlu işçi başına 862 bin TL para kazandı SASA patronu Erdemoğlu işçi başına 862 bin TL para kazandı

EK: Çimento Sektör Tablosu

Kaynak: Paramedya

Editör: Kemal Soner