Resmi Gazete'de yayımlandı: Adana ve diğer deprem bölgesi illerine ilave kontenjan! Resmi Gazete'de yayımlandı: Adana ve diğer deprem bölgesi illerine ilave kontenjan!

Milyonlarca araç ve B grubu ehliyet sahibini ilgilendiren bir karar yayınlandı. Posta Gazetesinde yer alan bilgilere göre B sınıfı ehliyete sahip olan kişiler artık yalnızca taksi türü araçları değil aynı zamanda 125 cc motosiklet olan taşıtları da kullanabilecek.

B sınıfı yelpazesinde genişleme

Alınan bu son kararla beraber B sınıfı ehliyeti sahip olanlara daha geniş olan bir araç yelpazesi sunularak ulaşım da çeşitlilik artacağı amaçlanıyor.

Bu yapılan değişiklikle beraber B sınıfı ehliyet sahibi olan kişiler artık 125 cc motosiklet taşıtları kullanarak şehir içerisinde ulaşımlarını daha pratik ve de daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirecek. Aynı zamanda bu alınan karar ile çeşitlilik artmasının yanında trafik yoğunluğunun azaltılması hedefini de taşıyor.

Tarih netleşiyor

Motosiklet Endüstri Derneği olan MOTED genel koordinatörü olan Remzi Öztürk, yürürlüğe girmesi beklenmekte olan yönetmeliğin en geç 2024 yılı içinde yayınlanacağını ön görüyor.

B sınıfı ehliyeti bulunan sürücülerinden herhangi bir kurstan ‘motosikletler açısından uygulama direksiyon eğitimi alması’ şartının bulunmasının öngörüldüğünü vurgulayan Remzi Öztürk. Eğitimin sınav olarak değil sadece direksiyon eğitimi şeklinde olacağı açıklamasında bulundu. Eğitimi almış olan sürücüler kişilerin sürücü belgesi otomatik olarak akredite haline gelecek. Eğitimi almış olan bu kişiler sürücü belgelerini değiştirmeden 125 cc ye kadar bulunan motosikletlerin herhangi bir ek ehliyete gerek kalmadan kullanacak.