Mustafa Kemal Atatürk’ün meclis başkanı sıfatıyla katıldığı ilk ve tek kongre olan Pozantı Kongresi’nin 103’üncü yıldönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Törene Pozantı Kaymakamı Fatih Karamahmut, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Mehmet Nuri Dilek, İlçe Emniyet Müdürü Kahraman Özkeskin, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

AW002093_03

Atatürk büstüne çelenk sunumu ile başlayan kutlama programı, daha sonra tarihi istasyon alanında temsili treni karşılama töreni ile devam eti. Alanda hazırlanan platformda Mustafa Kemal Atatürk’ün 103 yıl önce Pozantı Kongresi’nde yaptığı konuşma, okundu.

AW002093_02

Trafik felç: Adana Pozantı Otoyolunu kullananlar o çıkışa zorunlu yönlendiriliyor! Trafik felç: Adana Pozantı Otoyolunu kullananlar o çıkışa zorunlu yönlendiriliyor!

Kaymakam Fatih Karamahmut konuşmasında, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İlçemize gelişinin 103. yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz. Atatürk’ün Meclis Başkanı sıfatıyla katıldığı ilk ve tek kongre olan Pozantı Kongresi milli heyecanı artırmış, bağımsızlık yolunda bir ulus olarak kenetlenmenin de mihenk taşı olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın en buhranlı günlerinde yapılan Pozantı Kongresi, Adana’nın ve ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunda kilit rol oynamıştır. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Pozantı Kongresi’nin 103. yıl dönümünde, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum" dedi.

AW002093_06

Daha sonra Kaymakam Karamahmut, Pozantı Kongresi rölyefine çiçek sundu.

Kaynak: iha