Adana'da AK Parti Büyükşehir Belediye adaylığının Fatih Kocaispir'e bırakılması sonrasında Cumhur İttifakı'nda dengeler, Kocaispir'in seçimi kazanması doğrultusunda oluşturuluyor.

İYİ Parti Adana Milletvekili Bilal Bilici partisinden istifa etti İYİ Parti Adana Milletvekili Bilal Bilici partisinden istifa etti

Adana'nın yerli bir ailesine mensup olan Kocaispir'in büyükşehirde aday gösterilmesi sonrasında Seyhan adayının yerli mi yoksa doğu kökenli bir isim mi olması gerektiği kamuoyunda tartışılmaya başladı.

Seyhan'da yerli bir adayla rahatlıkla seçimin kazanılacağını iddia edenler, özellikle Adana'da iş dünyasında saygın bir yeri olan Hasan Dönmez ismi üzerinde duruyor. Bilindiği üzere Dönmez, AK Parti Seyhan Belediye Meclis Üyesi ve Karaisalılı.

Bu iddiayı dile getirenler Abdullah Çalışkan örneğiyle iddialarını güçlendiriyor. Abdullah Çalışkan'ın MHP'nin Seyhan Belediye Başkan Adayı olduğu dönemde her kesimden aldığı yüksek oy oranında olduğu gibi, Hasan Dönmez'in de Atatürkçü ve seküler kesim dahil olmak üzere muhafazakar kimliğiyle de doğulu seçmen de oy alınabileceği iddia ediliyor. Dönmez, ticaretteki konumu sebebiyle Seyhan'ın önde gelen doğulu müteahhit ve iş insanlarıyla kurduğu ticari ve insani ilişkilerle dikkat çekiyor.

Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne Adana'da önemli isimler çıkaran Karaisalı seçmeni ve Karaisalı siyasetçilerin de bu yönde görüş bildirdiği konuşuluyor. Bu dönemde Seyhan'da Karaisalılı bir adayın çıkarılması durumunda seçimin kazanılabileceği yorumları yapılıyor.

Edinilen bilgilere göre, AK Parti kulislerinde özellikle son günlerde Seyhan için Hasan Dönmez ismi üzerinde durulduğu ifade ediliyor.

Editör: Kemal Soner