Adana'da bir grup, siyasi partide kendisine güven sağlayıp daha sonra 550 bin lira dolandırıcılık yaptığını öne sürdükleri kozmetik dükkanı sahibi şahıstan şikayetçi oldu. Şahsın şuanda Diyarbakır'da olduğu ve dolandırdığı başka kişiler tarafından dövülerek hastanelik edildiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Merkez Sarıçam ilçesinde 2 sene önce yeni kurulan bir siyasi partinin ilçe gençlik kollarına kayıt yaptıran kozmetik dükkanı sahibi E.G. (30), burada yönetim ile samimiyet kurdu. Yaklaşık 2 sene boyunca partiyle birçok faaliyete katılan E.G., güven sağlayarak partide sevilen kişi oldu.

’Kozmetik dükkanı sahibi 550 bin lira dolandırdı’ iddiası

'Mal alacağım" diyerek dolandırdı

Adana'da eşini öldürdü, WhatsApp hesabı üzerinden 'durum' olarak paylaştı Adana'da eşini öldürdü, WhatsApp hesabı üzerinden 'durum' olarak paylaştı

İddiaya göre E.G., Haziran ayında parti yönetimindeki D.T., İ.Ç., D.T., M.A. ve C.Z.'den "Çok acil mal almam lazım. 1 ay sonra borcumu öderim" diyerek toplamda 550 bin lira para topladı. Parti yönetimdeki bazı kişiler adına da kredi çektiren E.G., aldığı paralarında bir kısmını eşinin, bir kısmını da kayınbiraderi ve arkadaşının hesabına aktarttı.

’Kozmetik dükkanı sahibi 550 bin lira dolandırdı’ iddiası

Borçları ödemedi, hastanelik oldu

Aradan 1 ay geçmesine rağmen E.G.'den parasını alamayan M.A., parti yönetimine durumu anlattı ve kendisi gibi 4 kişinin de mağdur olduğunu öğrendi. Bunun üzerine toplanan 5 kişi, birçok kez E.G.'ye ulaştı ancak paralarını bir türlü alamadı. Son olarak, geçtiğimiz hafta E.G.'ye ulaşan M.A., "Ağabeyim Diyarbakır'a gidiyorum. Gelince borçlarınızı vereceğim" cevabını aldı. Ancak Diyarbakır'a giden E.G., burada da iddiaya göre dolandırdığı başka şahıslar tarafından darp edilerek hastanelik edildi ve genç adamın şuanda hastanedeki tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

’Kozmetik dükkanı sahibi 550 bin lira dolandırdı’ iddiası

Suç duyurusunda bulundular

E.G. tarafından dolandırıldıklarını öne süren 5 kişi, geçtiğimiz gün Adana Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulundu. Açıklamalarda bulunan M.A, kredi çekerek E.G.'ye 250 bin lira verdiğini söyledi. "E.G., mal alacağını, borçlarının olduğunu ve bunun için yardımcı olunmasını istedi. Ben de yardım etmeyi kabul ettim ancak çok fazla elimde nakit olmadığını belirttim. Bunun üzerine gittik kredi çektik ve paraları teslim ettim. 1 ay sonra parayı vereceğini söyledi ancak 2 ay geçti halen parayı alamadık. En son bize Diyarbakır'a giderken aradı. Cuma günü dönünce parayı teslim edeceğini söyledi. Ancak sonra bir haber geldi "E. yoğun bakımda" dediler. Diyarbakır'da da birkaç kişiyi dolandırmış ve onlar da komalık etmiş" ifadelerini kullandı.

"Başka insanlar bu tuzağa düşmesin"

250 bin liralık mağduriyeti olduğunu vurgulayan M.A., "Benim şimdi 250 bin lira mağduriyetim var. E. arabamı bile satmayı göze almıştı. "Olmaz" dedim. Bizler bu duruma düştük, diğer insanlar bu duruma düşmesin istiyoruz. Gereken biran önce yapılsın. Yardım etmek istedik, dolandırıldık" dedi.

"Her şey güzel olacak diye beni oyaladı"

Kredi çekerek ve kredi kartından nakit avans kullanarak yaklaşık 150 bin lirayı E.G.'ye teslim ettiğini öne süren İ.Ç. ise şunları söyledi:

"E. bana çok sıkıntıda olduğunu ve dükkanına mal alacağını söyledi. "1 ay sonra paranı vereceğim" dedi. Ben de "E. bende para yok" dedim. Bunun üzerine gittik kredi çektik, kredi kartlarından nakit avans kullandım. Hatta bunları yaparken, "E. bu işin ucunda ölüm, kalım var. Bir şey olursa ben ne yapacağım" bile dedim. Oda "abi hiçbir şey olmayacak, 1 ay sonra paranı vereceğim" dedi. "Her şey daha güzel olacak" falan da diyerek bir ton nasihat etti. Birkaç gün telefon trafiğimiz oldu. Sonra ulaşımın kopacağı hissiyatını hissettim. Hatta birkaç defa bir araya geldik, konuştuk. Ancak ödeme günleri geldiğinde, "Abi böyle halledeceğim, şöyle halledeceğim" diye söylemlerde bulundu. Sonra ortak bir grubumuzda bir mesaj geldi. Bu durumda yalnız olmadığımı ve benim gibi diğerlerini de dolandırıldığını öğrendim. Bugün de savcılığa şikayetimizi ilettik. Ne yapacağım bilemiyorum."

Öte yandan E.G.'ye ulaşılamazken Diyarbakır'da yoğun bakımda tedavisinin devam ettiği öğrenildi.