Konut kredi faizlerinin yüksek olması vatandaşın konut satın alma iştahını büyük ölçüde etkiledi. Konut fiyatlarında yapılan son araştırmalarda kira fiyatlarının yüzde 12 düşüş yaşandı.

Adana’da erken hasat mutlu etti: Ağaç dalında 30 lira Adana’da erken hasat mutlu etti: Ağaç dalında 30 lira

Büyükşehirlerde kira fiyatları da bir süredir yatay seyirde ilerlemeye devam ediyor. Türkiye’nin büyükşehirleri arasında yer alan Adana’da da son dönemlerde konut, hem kira hem de satılık oranlarında yatay seyirde ilerliyor.

BU DÜŞÜŞ KALICI DEĞİL

BU DÜŞÜŞ KALICI DEĞİL 

Adana’daki emlak piyasasını değerlendiren emlak piyasası uzmanı Bülent Cingözler, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da konut satışlarında bir dönem azalma yaşandığını belirterek bu durgunluk döneminin kalıcı olmadığına işaret etti.

Adana’da konut fiyatları dibi gördü Ev sahibi olmak isteyenler acele etsin

Cingözler, son 1 aylık süreçte konut fiyatlarının tırmanışa geçtiğini dile getirerek, “Enflasyona bağlı olarak fiyatlar daha da yukarıya çıkması bekleniyor.

GAYRİMENKUL İÇİN TAM ALIM ZAMANI

GAYRİMENKUL İÇİN TAM ALIM ZAMANI 

Cingözler, satış oranlarında düşüş yaşanmasının sebebinin konut kredi faizlerinin yüksek olmasından kaynaklı olduğunu ifade ederek, ev sahibi olmak isteyenlerin önümüzdeki 6 aylık süreyi çok iyi değerlendirmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Cimgözler, konut kredi faiz oranlarının yüksek olmasından kaynaklı kredi erişiminin de çok az olduğunu vurgulayarak konut kredi erişimini artmasıyla ev fiyatlarının daha artacağını tahmin ettiklerini dile getirdi. Cingözler, “Konut kredi erişimi kolaylaştığında bu fiyatları artık göremeyeceğiz. Ev fiyatları da yükselişe geçecektir. Birçok vatandaş ev sahibi olmak yerine parasının mevduat faizlerinde değerlendiriyor. Faiz beklenen enflasyonun altında seyrediyor. Faize yatırım şu an için kazançlı görünse de bunun geçici bir durum olduğunu söylemek mümkün, Konut yatırımcıların güvenini tekrar kazanacaktır” ifadelerine yer verdi.

KREDİYE ULAŞIM ARTARSA EV FİYATLARI UÇAR

KREDİYE ULAŞIM ARTARSA EV FİYATLARI UÇAR 

Cingözler, “Kredi ulaşımı artarsa ev fiyatları inanılmaz derecede yükselecektir. Konut fiyatlarında yaşanana bu durgunluk bir süre devam edecek. Ev almak isteyenler varsa şu an bu fırsatı değerlendirebilir” dedi.

Adana’da konut fiyatları dibi gördü Ev sahibi olmak isteyenler acele etsin

EV ALMAK İSTEYENLER ACELE ETSİN

Takas usulü konut satışının devam ettiğini dile getiren Cingözler, Adana’da konut fiyatları hakkında bilgi verdi: “Bir ailenin yaşayabileceği 3+1 evler Adana’da ortalama 2,5 – 3 milyon civarında. 2+1’lerde 2 – 2,5 milyon arasında değişiyor. Kiralık evlerde ise 15 bin 20 bin lira bandında seyrediyor." açıklamalarında bulundu.

Editör: Kemal Soner