Tarımsal üretim noktasında en karlı ürünler listesinde zirveye oynayan salep yetiştiricilerinin sayısı artıyor. 

Adana Kurbanlık Fiyat Belirleme Komisyonu toplandı! İşte küçükbaş ve büyükbaş kurban fiyatları - 2024 Adana Kurbanlık Fiyat Belirleme Komisyonu toplandı! İşte küçükbaş ve büyükbaş kurban fiyatları - 2024

Adana'da salep üretimi!

Akdeniz ikliminin bereketiyle renkli bir üretim yelpazesine sahip olan Adana'da buğdaydan karpuza, pamuktan soğana onlarca ürün tonlarca üretiliyor. Üretimi az ama çok karlı ürünleri de tarlalarından eksik etmeyen Adanalılar salepi de çok sevdi.

Kadınlar yetiştirecek!

Adana Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği yaptı. Ceyhan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen "Ceyhan'ın Kadınları Salep Üretiyor” projesinde salep hasadı yapıldı. Kadın üreticilerin yetiştirdiği salepler teknik ekipler tarafından incelendi. 

Çok karlı bir ürün!

Salep 2023 yılında üreticisine büyük paralar kazandırmıştı. Metrekareden yaklaşık 1 kilo salep sökümü yapılırken 1 dönem salep eken üretici 250 ila 300 TL kadar para kazandı. Kazanılan paranın 5 te biri bile masrafları karşılamaya yetiyor. Kuru salepin kilogram fiyatı 2 bin liranın üstünde… Salep üretimi Tarım ve orman Bakanlığı izni ile yapılıyor.