31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerin hazırlıkları sürerken, Adana bazında da siyaset kulisleri hareketlenmeye başladı.

Kucuksaat.com editörü Kemal Soner, siyaset kulislerinde ve saha araştırmalarında adı en çok geçen muhtemel adaylar üzerine oluşabilecek senaryoları kaleme aldı.

erdogan-bahceli.jpg

CUMHUR İTTİFAKI'NDA ÇATLAK YOK

Genel seçimlerden AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferle çıkması sonrasında Cumhur İttifakı'nda aykırı ve çatlak sesler duyulmazken, Adana'yı ilgilendirecek ilk ciddi iddia genel seçimler sonrasında kulislere yansımıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel seçimleri kastedip, “Elde edilen kazanımların 31 Mart’ta yok olmasını arzu etmiyoruz” diyerek ‘yerel seçimde ittifak sinyali’ vermişti. 

Son Dakika: İYİ Parti Adana İl Başkanı Azime Kocacık istifa etti Son Dakika: İYİ Parti Adana İl Başkanı Azime Kocacık istifa etti

İstanbul, Ankara ve İzmir'de mevcut CHP'li başkanlara karşı AK Partili adayların MHP tarafından destekleneceği kulis bilgisine göre, MHP’nin bu üç kentte AK Parti’nin adayına destek vereceği, AK Parti’nin de MHP’li belediyelerce yönetilen Adana, Mersin, Manisa, Isparta gibi illerde MHP adayını destekleyeceği ifade ediliyor.

MHP'DE 3 İSİM ÖNE ÇIKIYOR

depophotos-15636435-16-9-1542279486.webp

Hüseyin Sözlü

Önceki dönem Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Sözlü, gerek AK Parti - MHP tabanlarında gerekse Adana genelinde şuanda adı en çok tartışılan isim. Büyük iki görüş karşılaştırıldığında, bir görüş mevcut Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Hüseyin Sözlü hizmetlerini mukayese ederek Sözlü döneminin daha başarılı olduğunu ve Cumhur İttifakı'nın Adana'da seçimleri ancak Hüseyin Sözlü ile kazanılacağını vurguluyor.

Karşıt görüş ise Hüseyin Sözlü'nün bir dönem büyükşehir başkanlığında beklenti altı performans sergilediğini, hizmet önceliklerinin köyden kente doğru getirilmesi stratejisini yanlış bulduğunu, 2019 yerel seçimlerinde Zeydan Karalar'a kaybeden adayla tekrar seçime girilmemesi gerektiğini söylüyor.

Sözlü'nün bir diğer tartışıldığı konu ise MHP'nin muhalif olduğu belediye başkanlığı döneminde Sözlü tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılan sert muhalefetin Cumhur İttifakı oluşumu sonrasında Adana'da unutulmamasından dolayı AK Parti tabanının Sözlü'yü aday olarak benimseyememesi öne çıkıyor. 

bilal-uludag.jpg

Bilal Uludağ

Sarıçam Belediye Başkanlığı'nda 2. dönemini yaşayan Bilal Uludağ, Sarıçam'ın milliyetçi-muhafazakar seçmeninde koltuğunu koruyarak 2. dönemini doldurmaya yaklaşan Uludağ, mevcut pozisyonunu da riske etmeden Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Adayı olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Sözlü kadar ismi tartışmalara neden olmayan Başkan Uludağ, Adanalıların nötr pozisyonda gördüğü bir aday adayı.

12231.jpg

Seyfettin Yılmaz

Başarılı bürokrasi kariyeri sonrasında, MHP milletvekilliği döneminde TBMM Meclis İdare Amirliği görevinden istifa ederek İYİ Parti kuruluşu esnasında Meral Akşener'in sıfır noktasında yer alan daha sonra ise MHP'ye geri dönen Seyfettin Yılmaz, adı en çok dillendirilen muhtemel adaylar arasında yer alıyor. Yılmaz'ın aday olmasını isteyenlerin gerekçesi ise ASKİ Genel Müdürlüğü döneminde dikkat çeken yöneticiliği. Öte yandan Hüseyin Sözlü'nün aday olması durumunda kaybedeceğini düşünen bazı MHP seçmeleri de Seyfettin Yılmaz ismine daha sıcak bakıyor.

Cılız bir sesle dillendirilmekle birlikte bir diğer iddia ise İYİ Parti'nin seçimlere kendi adayıyla girmesi durumunda Adana'da Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Yılmaz'ın adının açıklanması.

AK PARTİ'DE İKİ İSİM İKİSİ DE YÜREĞİR REFERANSLI

467x232-baskan-celikcandan-adana-demirspora-100-bin-lira-prim-1519905787634.jpg

Mahmut Çelikcan

Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde farklı kademelerde uzun yıllar hizmet veren, Karayolları Genel Müdür Yardımcılığı'na kadar yükselen Mahmut Çelikcan, görev aldığı karayolu ve otoyol projesiyle hafızlardaki yerini koruyor. Mühendisliğini bürokratlıkla pekiştiren Çelikcan, Tarsus - Adana - Gaziantep (TAG) otoyolu, Karadeniz Sahil Yolu, İstanbul - İzmir Otoyolu gibi Türkiye'nin yakın geçmişinde yer alan önemli projelerine imza atanlar arasında yer almasıyla biliniyor.

2009 yılında borçlu aldığı Yüreğir Belediyesi'ni 2 dönem sonunda artıda teslim ederek, dönemi Türkiye'deki sayılı örnekler arasında gösterilen Mahmut Çelikcan, başta Yüreğir seçmeni olmak üzere Adana genelinde saygı görmeye devam eden isimler arasında konumlanıyor.

1200x627-baskan-fatih-mehmet-kocaispir-maasini-afada-bagisladi-1629107549478.jpg

Fatih Kocaispir

Kocaispir, AK Parti teşkilatlarına Adana Gençlik Kolları kurucu İl Başkanlığı ile selam çakmıştı. Gençlik kollarından Yüreğir Belediye Başkanlığı görevine layık görülen ve bu minvalde ender örnekler arasında yer alan Kocaispir, büyükşehir adaylığıyla ilgili henüz bir beyanı bulunmasa da yaptığı hizmetlerin Adana merkez ve kırsalda yaşayan seçmene geçebilmesi için yaptığı reklam çalışmalarıyla 'ben de aday adayıyım' diyor.

AK Parti'nin Adana merkezde tek seçim kazandığı belediyenin de başkanı olan Kocaispir, makul ölçülerde kullandığı ılımlı ses tonu ve sakinliği ile dikkat puan topluyor. 

25 YIL SONRA ADANA'DA CHP VE SON DURUM

0x0-son-dakika-chpli-zeydan-karalardan-yikim-skandali-is-makinalarini-can-kurtarmaya-degil-yikima-gondermis-1686022355953.jpg

Zeydan Karalar

2019 yerel seçimlerinde MHP'li Hüseyin Sözlü ile girdiği Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını kazanan mevcut başkan Zeydan Karalar, muhtemel isimler arasında en rahat pozisyondaki isim olarak görülüyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun her zaman seçim kazanan mevcut başkanla yola devam etme arzusuyla rakiplerine göre nispeten rahat bir süreç yöneten Zeydan Karalar'ın önündeki tek handikabın Altılı Masa'nın dağılması ve CHP'nin Adana'da desteğini bariz hissettiği İYİ Parti olmadan Adana'da seçime kendi logosuyla girme ihtimali görünüyor.

2011 yılında CHP Adana İl Kongresi'nde genel merkez adayına muhalif olarak kongrede aday olan ve örgütün desteğini alarak CHP Adana İl Başkanı olan sonrasında Seyhan'ı ve Adana Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan Zeydan Karalar'ı tanıyan partililer, her fırsatta Karalar'ın elindeki delege gücünü kabul ediyor. 

Kulislerde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimler öncesinde gireceği genel kongrede Zeydan Karalar desteğini alması gerektiğinin altı çiziliyor. Bu nedenle Zeydan Karalar'ın yeniden aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

1536945.webp

Soner Çetin

2009 yerel seçimlerinde genel başkanı tarafından canlı yayında Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak eli kaldırılmış bir isim olarak haksızlığa uğrayan Başkan Çetin, 2014 yılında özür mahiyetinde Adana'da "CHP'nin kalesi" olarak telaffuz edilen Çukurova Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere girdi ve kazandı. 2 dönemdir Çukurova Belediye Başkanlığı'nı yürüten Soner Çetin zaman zaman idealinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın olduğunu söylüyor ve bunu da saklamadığının altını çiziyor.

Zeydan Karalar'ın aday gösterilmesi durumunda Soner Çetin'in 3. dönem yeniden Çukurova'ya mı aday gösterileceği yoksa CHP liderinin Çukurova'da bir taze kanla seçime gidip gitmeyeceği merak konusu.

Bir diğer zayıf iddia ise büyükşehir adaylığının kalbinde yattığını dile getiren Soner Çetin'in CHP'den aday gösterilmemesi durumunda İYİ Parti'nin Adana büyükşehir adayı olarak ilan edilmesi. Bu iddiayı güçlendiren veri ise Başkan Çetin'in İYİ Parti'nin kuruluş sürecinde Türkiye genelinde yaşadığı süreci Adana'da Soner Çetin'in Çukurova'da verdiği desteklerle o dönemde aşmış olması. Öte yandan Başkan Çetin ile İYİ Parti lideri Meral Akşener'in muhabbetlerinin de iyi olduğu bilinen bir gerçek.

Adana seçmenlerinden yükselen bir diğer ses ise "Çukurova CHP'nin kalesi," ve "Çukurova'da ceketimi de koysan kazanır" anlayışı. Çukurova'da yaşayanlar artık bu algının pek mümkün olmadığını özellikle de CHP'nin İYİ Parti olmadan gireceği bir seçimde Çukurova'da ciddi anlamda zorlanacağı bir seçim süreci yaşayacağı.

İYİ PARTİ ADANA'DA KAFALAR KARIŞIK

ooxkh2qi-400x400-1.jpg

Mehmet Ali Bilici

İş insanı Bilici, 2009'da AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak girdiği yarışı 500 oyla kaybetmişti. Her seçim öncesi adıyla ilgili ortaya atılan adaylık iddiaları dün yeniden gün yüzüne çıktı. "Adaylığı kesinleşti" yönünde çıkan haberler sonrasında Kucuksaat.com'dan Kemal Soner'e konuşan Bilici, bugün Oda TV'ye de konuşarak aday olmak istemediğini ve resmi bir adaylık teklifinin de gelmediğini beyan ederek iddiaları yalanladı.

Bilindiği üzere Mehmet Ali Bilici'nin oğlu Bilal Bilici Haziran 2023 Genel Seçimleri'nde İYİ Parti'den Adana milletvekili seçilerek TBMM'ye girmişti. Adana kamuoyu da oğlunun milletvekili seçilmesinden sonra Mehmet Ali Bilici'nin büyükşehir adayı yapılmasına "Akşener bunu kabul etmez" diyerek yorumlamıştı.

iyi-parti-de-boyvadaoglu-birinci-4208.jpg

Göktürk Boyvadaoğlu

Genel seçimlerde milletvekili adaylığını açıklayan İYİ Parti Adana İl Başkanı Boyvadaoğlu, Akşener kontenjanından 1. sıraya yazılan merhum Alparslan Türkeş'in kızı Ayyüce Türkeş'in ve temayül yoklamasından çıkan Bilal Bilici'nin 2. sıraya yazılması sonrasında tabiri caizse sıralama kurbanı olmuştu. Saha araştırmalarında adı geçen Boyvadaoğlu, adaylık ihtimali düşük olsa da gündemde yer tutmaya devam ediyor.