"Arkadaşlar, çok soru alıyorum" diyen Görür, "Tek tek cevap vermem imkânsız. Bazı sorulara toplu cevap veriyorum. Cevabım mümkün olduğunca basite indirgenmiş ve sizin anlayacağınız şekilde olacak." dedikten sonra aşağıdaki 6 soruyu tek tek yanıtladı.

Adana'yı üzecek haberi Mersin Valisi duyurdu: "Çukurova Uluslararası Havalimanı açılış için hazır" Adana'yı üzecek haberi Mersin Valisi duyurdu: "Çukurova Uluslararası Havalimanı açılış için hazır"

1. Büyük bir depremin ardından aynı yerde hemen büyük bir deprem olur mu?

Bir yerde büyük deprem olunca o yörede ve o hatta tekrar yeterli enerji birikinceye kadar büyük deprem olmaz.

2. Kuzey Anadolu Fay Zonu'nda büyük deprem olur mu?

Kuzey Anadolu Fay Zonu'nda büyük deprem beklediğimiz yerler kırıldıktan sonra bu zonda artık uzun süre büyük deprem olmaz.

3. Kahramanmaraş depremlerinin ardından aynı bölgede hemen büyük bir deprem olur mu?

Bugünkü depremlerin olduğu Doğu Anadolu Fayında enerji büyük ölçüde boşaldı. Bazı yöreler hariç bu zonda büyük depremler olmaz

4. Peki Kahramanmaraş depremlerinin ardından aynı bölge de büyük olmasa da deprem olur mu?

Bu fay zonlarında bir müddet büyük depremlerde kırılmamış fay parçaları kırılır ve zonlar artık uzun süre sakin duracak şekilde dururlar.

5. Diğer fay zonları buna dahil mi?

Bu söylediklerim ülkemizin en önemli iki fay zonu için geçerlidir.

6. Ne yapmamız gerekiyor?

Fay tartışmalarını bırakalım, deprem nerede olacak, nasıl olacak vb tartışmaları bırakalım. Deprem gerçeğini kabul edelim ve deprem dirençli kentler talep edelim. Bunu tüm siyasilerden talep edelim ve yasal yollardan sesimizi duyuralım. Tek yol budur. Tekrar başımız sağolsun.

Editör: Kemal Soner