Adana’da 17 bin 800 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi Adana’da 17 bin 800 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi

Polonya’da yaşayan 55 yaşındaki restoran zinciri sahibi Hasan Marçin, 44 yıldır her yaz tatil için geldiği Adana’ya bu kez aynı minibüsle depremzedelere yardım için geldi.

Adana’dan 5 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya giden Hasan Marçin, 20 yıl önce yerleştiği Polonya’da restoran zinciri kurdu. Marçin, her yaz düzenli olarak babasıyla birlikte 44 yıldır kullandıkları minibüs ile memleketine gelmeyi ihmal etmedi. Kahramanmaraş merkezli depremin oluşturduğu yıkımı televizyon ekranlarından takip eden Marçin, afetzedelerin acısına kayıtsız kalamayarak arkadaşları arasında yardım kampanyası başlattı. Deprem bölgelerindeki AFAD depolarına 2 tır dolusu insani yardım malzemesi gönderen Marçin daha sonra bölgeye gitmek için baba yadigarı 44 yıllık minibüsünün bakımlarını yaptırdı. Marçin, minibüsün dışına Polonya ve Türk bayraklarının yanı sıra depremin simge görsellerini de yapıştırdı. Minibüsünün arkasına çocuklar için futbol topu ve çikolatalar yükleyen Marçin, 6 günde Hatay’a ulaştı.

Yardım malzemelerini Hatay ve Osmaniye’de çocuklara dağıtan Marçin, “Bu araçla babam bizi çocukken gurbetten Türkiye’ye getirirdi. Gelirken çok sayıda sınır geçerdik etkilenmezdik ama Kapıkule’deki Türk bayrağını görünce ağlardık. Deprem nedeniyle 10 gün televizyon başından kalkamadım, bu yaşımda tansiyon hastası oldum. Hiçbir şey ekranda göründüğü gibi değilmiş. Çocukların yüzündeki ışıltıyı görünce yaptığınız işin ne kadar güzel ve kutsal olduğunu anlıyorsunuz. Allah bir daha böyle afet göstermesin, çok büyük bir afet. Bölgeye yeni bir tır daha göndereceğiz. O gelene kadar deprem bölgelerinde olacağız. Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya çevrelerine gideceğiz. Ramazan Bayramı’nı orada geçireceğiz. Depremzedeler o haldeyken bize bayram ne kadar yakışır, düşünmek istemiyorum” diye gözyaşlarını tutamadı.